| Metric | Q4 2018 | Q3 2018 | Q4 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | — | $4M | — | 211.1% |
| Op. Income | -$23M | — | -$1M | — | -1585.4% |
| Gross Margin | 47.3% | — | 111.3% | — | -64.0pp |
| Net Margin | -119.3% | — | 2.7% | — | -122.1pp |
| EPS (Diluted) | $-3.52 | — | $0.04 | — | -9007.4% |
| Free Cash Flow | -$52M | — | -$13M | — | -308.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $348.6K |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | -$23M |
| Interest Income | $634.3K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | -$857.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $887.2K |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $887.2K |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$20M |
| Capital Expenditure | -$32M |
| Acquisitions (Net) | -$157M |
| Purchases of Investments | -$11M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$36M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$237M |
| Net Debt Issuance | $252M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$92M |
| NET CASH FROM FINANCING | $169M |
| FREE CASH FLOW | -$52M |
| Net Change in Cash | -$88M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $169M |
| Short-Term Investments | $42M |
| Net Receivables | $52M |
| Inventory | $24M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $288M |
| PP&E (Net) | $140M |
| Goodwill | $646M |
| Intangible Assets | $44M |
| Long-Term Investments | $103M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $933M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $967.9K |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $151M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $167M |
| TOTAL LIABILITIES | $208M |
| Common Stock | $1.0B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$26M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.0B |
| Minority Interest | $8M |
| TOTAL EQUITY | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $153M |
| Net Debt | -$16M |