| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$46M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -2311.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-1.70 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$34M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $384.7K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $38M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | -$8.2K |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | -$46M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | -$63M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$61M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$61M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$61M |
| D&A | $384.7K |
| EBIT | -$46M |
| EBITDA | -$46M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$61M |
| Depreciation & Amortization | $384.7K |
| Stock-Based Compensation | $65.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $36M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$32M |
| Capital Expenditure | -$174.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $66.6K |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $138M |
| NET CASH FROM FINANCING | $138M |
| FREE CASH FLOW | -$34M |
| Net Change in Cash | $102M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $134M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $152M |
| PP&E (Net) | $236.2K |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $65.5K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $48M |
| TOTAL ASSETS | $200M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $141.5K |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $54M |
| Long-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $52M |
| TOTAL LIABILITIES | $106M |
| Common Stock | $496.9K |
| Additional Paid-In Capital | $322M |
| Retained Earnings | -$61M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$168M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $94M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $94M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $200M |
| Total Debt | $41M |
| Net Debt | -$93M |