| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $43.3K | — | 12286.5% |
| Op. Income | -$76M | — | -$48M | — | -56.6% |
| Gross Margin | 97.6% | — | -321.6% | — | 419.2pp |
| Net Margin | -1325.3% | — | -114735.1% | — | 113409.8pp |
| EPS (Diluted) | $-3.72 | — | $-3.22 | — | -15.6% |
| Free Cash Flow | -$63M | — | -$55M | — | -14.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $128.6K |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $57M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | -$76M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$87M |
| Income Tax Expense | -$5M |
| Net Income from Continuing Ops | -$71M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$71M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$71M |
| D&A | $567.1K |
| EBIT | -$63M |
| EBITDA | -$62M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$71M |
| Depreciation & Amortization | $567.1K |
| Stock-Based Compensation | -$1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$63M |
| Capital Expenditure | -$377.6K |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | -$549.5K |
| Sales/Maturities of Investments | $254.9K |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | -$11M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $38M |
| FREE CASH FLOW | -$63M |
| Net Change in Cash | -$39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $32M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $42M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $46M |
| TOTAL ASSETS | $88M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $34M |
| Deferred Revenue | $155.5K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $60M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $20M |
| TOTAL LIABILITIES | $80M |
| Common Stock | $260.7K |
| Additional Paid-In Capital | $176M |
| Retained Earnings | -$168M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $88M |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | $14M |