| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $86.6K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$9M | — | — | — | — |
| Gross Margin | -7516.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | -7970.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.75 | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $86.6K |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | -$7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $596.4K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $9.6K |
| Interest Expense | $197.8K |
| Other Income/Expenses | -$188.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$166 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $17.1K |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $468.4K |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $30.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $77.5K |
| Goodwill | $38M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | -$419.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $468.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $38M |
| TOTAL ASSETS | $45M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $40M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $40M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $40M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $45M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$688.2K |