| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $7M | -$195.0K | -63.2% | 1399.5% |
| Op. Income | -$60M | -$13M | -$257M | -367.2% | 76.6% |
| Gross Margin | -603.3% | -125.4% | 8897.9% | -477.9pp | -9501.3pp |
| Net Margin | -1418.0% | -168.3% | 112151.3% | -1249.6pp | -113569.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.65 | $-0.21 | $-4.03 | -209.5% | 83.9% |
| Free Cash Flow | -$11M | -$16M | -$17M | 35.1% | 39.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | -$15M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$213.0K |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | -$60M |
| Interest Income | $443.0K |
| Interest Expense | $75.0K |
| Other Income/Expenses | -$2.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$60M |
| Income Tax Expense | -$24M |
| Net Income from Continuing Ops | -$36M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$36M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$37M |
| D&A | $620.0K |
| EBIT | -$60M |
| EBITDA | -$60M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$36M |
| Depreciation & Amortization | $620.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$24M |
| Other Non-Cash Items | $41M |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$188.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $897.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $709.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $49M |
| NET CASH FROM FINANCING | $49M |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | $39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $54M |
| Short-Term Investments | $72M |
| Net Receivables | $870.0K |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $129M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $24M |
| Intangible Assets | $59M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $108M |
| TOTAL ASSETS | $237M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue NC | $693.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $17M |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40M |
| TOTAL LIABILITIES | $55M |
| Common Stock | $876M |
| Additional Paid-In Capital | $43M |
| Retained Earnings | -$738M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$48M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $182M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $182M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $237M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | -$42M |