| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | — | $11M | — | 255.1% |
| Op. Income | -$65M | — | -$74M | — | 11.0% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -178.0% | — | -693.9% | — | 515.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.46 | — | $-0.73 | — | 37.0% |
| Free Cash Flow | -$36M | — | -$68M | — | 47.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $84M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $104M |
| OPERATING INCOME | -$65M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $444.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$65M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$69M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$69M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$69M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$63M |
| EBITDA | -$62M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$69M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $29M |
| OPERATING CASH FLOW | -$35M |
| Capital Expenditure | -$512.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$130M |
| Sales/Maturities of Investments | $56M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$75M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $11M |
| NET CASH FROM FINANCING | $32M |
| FREE CASH FLOW | -$36M |
| Net Change in Cash | -$79M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $31M |
| Short-Term Investments | $116M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $151M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $37M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $103.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $44M |
| TOTAL ASSETS | $195M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $372.0K |
| Deferred Revenue | $16M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $6M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $26M |
| TOTAL LIABILITIES | $59M |
| Common Stock | $1.3B |
| Additional Paid-In Capital | $72M |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$50M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $137M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $137M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $195M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | -$18M |